+48 32 787 68 98

Porady prawne

Najważniejsze informacje ze świata prawa z pierwszej ręki

Anna Rzeszutko

Ile kosztuje porada prawna?

Po pierwsze należy obalić mit, że konsultacja z prawnikiem jest bardzo droga.

Porada prawna – gdzie jej szukać?

Porad prawnych udzielają profesjonalne kancelarie prowadzone przez adwokatów oraz radców prawnych. Znacznie lepiej jest wybierać kancelarie, które specjalizują się w danej dziedzinie, na przykład
w prawie rodzinnym, sprawach majątkowych małżonków, prawie gospodarczym czy prawie pracy, bowiem możemy mieć pewność, że uzyskamy rzetelną poradę prawną w danej dziedzinie.

Jednorazowa konsultacja problemu prawnego z adwokatem/radcą prawnym to czasem konieczność. Niestety praktyka pokazuje, że samodzielne prowadzenie swojej sprawy w roli prawnika często nie sprawdza się. Fora internetowe także nie zastąpią wiedzy i doświadczenia zdobytego w czasie wieloletniej praktyki prawnika.

Porada prawna: co wpływa na cenę?

Istnieją limity cen (zależne od rodzaju sprawy) ustalone rozporządzeniem, poniżej których nie należy schodzić kwoto. Cena porady prawnej zawsze zależny od kancelarii.

Pod uwagę przy ustalaniu kwoty brane są pod uwagę zwłaszcza następujące elementy: nakład pracy prawnika, czas jaki należy poświęcić na opracowanie problemu, trudność sprawy. Znaczenie ma także renoma i doświadczenie prawnicze adwokata/radcy prawnego.

Należy także odróżnić poradę prawną od opłaty za poprowadzenie całego procesu na przykład sprawy o rozwód/separację lub sprawy o podział majątku. Tutaj znaczenie ma przewidywany nakład pracy prawnika, czas trwania postępowania sądowego, ilość rozpraw sądowych, trudność i skomplikowanie sprawy.   Warto, już w trakcie umawiania spotkania w kancelarii, telefonicznie ustalić koszty porady prawnej lub prowadzenia sprawy.

‹  powrót