+48 32 787 68 98

Porady prawne

Najważniejsze informacje ze świata prawa z pierwszej ręki

Anna Rzeszutko

Rozwód z orzeczeniem o winie

Znaczna część osób, która rozważa zakończenie swojego małżeństwa, zastanawia się na tym, czy domagać się orzeczenia przez Sąd winy współmałżonka. Decyzja związana z orzeczeniem winy często kierowana jest emocjami wynikającymi na przykład z tego, że kobieta lub mężczyzna niespodziewanie dowiaduje się, że jest oszukiwany, zdradzany. Większość z nas jednak nie zdaje sobie sprawy z czym w ogóle wiąże się ustalanie winy męża lub żony podczas sprawy o rozwód.

Jak przygotować się do rozwodu z orzeczeniem o winie?

Kluczowym dla wygrania sprawy o rozwód z ustaleniem winy (a tym samy – przy spełnieniu niezbędnych przesłanek – uzyskania alimentów od winnego współmałżonka) jest odpowiednie przygotowanie się do takiej sprawy jeszcze zanim pozew rozwodowy zostanie złożony do Sądu. Tutaj może być pomocna konsultacja z prawnikiem. Istotne jest odpowiednie zabezpieczenie właściwych dowodów, które w przyszłości pozwolą na stwierdzenie przez Sąd, że współmałżonek jest winny.

Co może być dowodem winy w sądzie?

Klienci zadają często pytanie, co może być dowodem winy w Sądzie, zwłaszcza czy legalne jest nagrywanie współmałżonka, przedstawienie takiego nagrania w Sądzie, czy można wykonać stenogram nagrania i przedstawić w Sadzie. Czy zasadne i zgodne z prawem będzie zlecenie obserwacji współmałżonka detektywowi, zamontowanie lokalizatora GPS w samochodzie, czy będzie można w Sądzie wykorzystać pisemny raport detektywa, zwłaszcza taki który zawiera fotografie osób trzecich, czy klienci nie naruszą swoim postępowaniem przepisów prawa i nie narażą się na odpowiedzialność karną.  Często w mojej kancelarii padają pytania związane z legalnością kopiowania treści z portali społecznościowych, które wprost wskazują na niewierność współmałżonka, na kontakty pozamałżeńskie. Wreszcie, część z klientów zastanawia się czy może na własną rękę uzyskać dokumentację medyczną z leczenia odwykowego współmałżonka, potwierdzenie interwencji Policji w domu stron, założenia współmałżonkowi tzw. „niebieskiej karty”. Tutaj nie ma jednej odpowiedzi, gdyż często zależy to od sytuacji danego przypadku. Warto pamiętać, że najważniejsza w sprawach o rozwód z orzekaniem o winie jest strategia postępowania, którą warto ustalić już na etapie podejmowania decyzji o rozwodzie ze swoim prawnikiem.

Adwokat Anna Rzeszutko – sprawy rozwodowe i separacje

Jeżeli tylko rozważacie Państwo rozwód bądź separację zapraszamy na spotkanie w siedzibie Kancelarii w Katowicach, podczas którego uzyskacie informację o Waszych prawach i możliwościach, a także konsekwencjach rozwodu i przebiegu postępowania sądowego.

Zapraszamy do kontaktu
32 787 68 98
lub wizyty w kancelarii
Katowice, ul. Kawek 2a/1
‹  powrót