+48 32 787 68 98

Porady prawne

Najważniejsze informacje ze świata prawa z pierwszej ręki

Anna Rzeszutko

Ile trwa rozwód?

Najczęstszym pytaniem zadawanym przez Klientów naszej Kancelarii, którzy przychodzą po poradę prawną dotyczącą sprawy rozwodowej lub powierzają jej prowadzenie jest – ile trwa rozwód, jak długo muszę czekać aby się rozwieść?

Ile trwa uzyskanie rozwodu?

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż niemożliwe jest z góry dokładne określenie, jak długo sprawa rozwodowa będzie trwać oraz kiedy dokładnie uzyskamy rozwód.

To, ile postępowanie rozwodowe będzie trwało, uzależnione jest głównie od tego, czy strony są zgodne co do kwestii rozwiązania małżeństwa przez Sąd czy też nie.  

Jeżeli żadna ze stron nie poczuwa się winną za rozkład pożycia małżeńskiego stron, Sąd będzie zmuszony ustalić kto jest winien i przeprowadzić postępowanie dowodowe w tymże zakresie.

Czas uzyskania rozwodu w praktyce

W pierwszym przypadku, orzeczenie powinno zapaść na pierwszym terminie rozprawy. W pozostałych przypadkach sprawa może toczyć się nawet kilka lat.

Uzależnione jest to głównie od ilości materiału dowodowego, który Sąd będzie musiał przeprowadzić. Im mniej dowodów, świadków tym szybciej uzyskamy rozwód.

Z reguły od chwili wniesienia pozwu do czasu wyznaczenia terminu I rozprawy rozwodowej mija około 3 miesięcy.

‹  powrót