+48 32 787 68 98

Porady prawne

Najważniejsze informacje ze świata prawa z pierwszej ręki

Anna Rzeszutko

Czy były małżonek może mnie zmusić do zmiany nazwiska?

Po rozwodzie wiele kobiet decyduje się na pozostawienie nazwiska byłego męża, np. dla dobra dzieci. Nie wszystkim mężczyznom taki wybór jednak odpowiada. Czy były mąż ma prawo wymagać, aby była żona wróciła do panieńskiego nazwiska?

Zmiana nazwiska w praktyce

Przepisy prawa rodzinnego jasno regulują, że każda osoba może swobodnie zdecydować o swoim nazwisku po ślubie. Zgodnie z art. 25 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego każdy z małżonków wybiera nazwisko po zawarciu związku, składając oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Obecnie zarówno kobieta, jak i mężczyzna mają pełne prawo przyjąć nazwisko współmałżonka lub połączyć swoje dotychczasowe nazwisko z jego nazwiskiem, a także zachować nazwisko własne.

Zmiana nazwiska po rozwodzie

Zmiana nazwiska po rozwodzie również jest możliwa, choć wiąże się z różnymi formalnościami. Małżonek, który chce wrócić do swojego poprzedniego nazwiska, może to zrobić w ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, składając stosowne oświadczenie w urzędzie stanu cywilnego. Istnieje także możliwość złożenia podania w dowolnym momencie, podając uzasadnienie, dlaczego chce się wrócić do poprzedniego nazwiska – wówczas kierownik urzędu podejmuje decyzję w ciągu 30 dni.

Polskie prawo nie przewiduje jednak możliwości, by były małżonek mógł wymusić zmianę nazwiska na drugiej stronie. Sąd Najwyższy od dawna wskazuje, że nazwisko to osobisty element tożsamości danej osoby, wykorzystywany przez lata zarówno zawodowo, jak i prywatnie, i dlatego jego zmiana pozostaje decyzją indywidualną.

Jeśli masz więcej pytań lub potrzebujesz pomocy profesjonalnego prawnika skontaktuj się z naszą Kancelarią, która specjalizuje się w prawie rodzinnym.

Zapraszamy do kontaktu!

‹  powrót