+48 32 787 68 98

Porady prawne

Najważniejsze informacje ze świata prawa z pierwszej ręki

Anna Rzeszutko

Alimenty z zagranicy

Niejednokrotnie spotkaliśmy się z opinią, iż możliwość dochodzenia świadczenia alimentacyjnego od osoby, która nie mieszka bądź nie pracuje w Polsce jest niemożliwe.

Nic bardziej mylnego.

Alimenty z zagranicy w praktyce

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w przypadku braku możliwości dochodzenia roszczeń alimentacyjnych w kraju z uwagi na ich bezskuteczność, możliwe jest dochodzenie tychże należności poza granicami kraju, a dokładniej w kraju w którym dłużnik alimentacyjny przebywa lub pracuje.

Alimenty z zagranicy: tytuł egzekucyjny

Aby mówić o alimentach z zagranicy konieczne jest w pierwszej kolejności uzyskanie tytułu egzekucyjnego, na podstawie którego możemy dochodzić świadczenia.

Dopiero wtedy, gdy po uzyskaniu tytułu egzekucyjnego i po bezskutecznej egzekucji nie możliwe jest wyegzekwowanie świadczenia, możemy złożyć odpowiedni wniosek do Sądu o wszczęcie postępowania poza granicami kraju.

Alimenty z zagranicy: opłaty

Od wniosku konieczne jest uiszczenie stosownej opłaty skarbowej oraz przedłożenie dokumentów potwierdzających bezskuteczność egzekucji. Konieczne jest też wykazanie, iż dłużnik przebywa lub pracuje w danym kraju.

Tutejsza Kancelaria posiada doświadczenie w dochodzeniu alimentów z zagranicy, stąd też w przypadku chęci zlecenia nam prowadzenia Państwa sprawy, zapraszamy do kontaktu.

‹  powrót